podnosnik_koszowy_w_sadownictwie
Przemysł

Podnośnik koszowy i jego zastosowania w sadownictwie

Podnośnik koszowy i jego zastosowania w sadownictwie

Podnośniki koszowe zaliczają się do grupy urządzeń dźwignicowych. Charakteryzują je dwa elementy konstrukcyjne: kosz (ewentualnie platforma) oraz element ruchomy w postaci ramienia hydraulicznego. Podnośniki koszowe stosuje się w budowie i wykończeniu budynków oraz do czyszczenia okien. Pojazdów z podnośnikami koszowymi używa także straż pożarna. Najszersze zastosowanie znajdują one jednak w sadownictwie. Zastosowania sadownicze tego typu podnośników, głównie do zbioru owoców (zwłaszcza wiśni – stąd angielska nazwa nieformalna maszyny, „cherry picker”), są zresztą zastosowaniami pierwotnymi. W innych środowiskach roboczych i inżynieryjnych podnośniki koszowe pojawiły się później, jako adaptacja urządzeń stosowanych w sadownictwie.

Podnośniki koszowe wynalazł w 1944 roku amerykański farmer Jay Eitel. Do powstania wynalazku przyczyniła się frustracja związana z pracochłonnym i długotrwałym ręcznym zbiorem wiśni, przy użyciu kosza i drabiny. We współczesnych podnośnikach koszowych stosuje się tak podesty z napędem spalinowym, jak i podesty z napędem elektrycznym. Napęd spalinowy stosuje się na przestrzeniach otwartych, jego zastosowanie ograniczają bowiem czynniki ekologiczne.

Głównym zastosowaniem podnośników koszowych jest więc oczywiście zbiór owoców. Dotyczy do przede wszystkim owoców rosnących na drzewach wysokopiennych, takich jak jabłonie, śliwy, wiśnie, brzoskwinie i czereśnie. Maszyn tych używa się także do zbioru owoców egzotycznych, przede wszystkim cytrusów. Prócz zwiększenia tempa i wygody pracy, wynalazek podnośnika koszowego podniósł znacznie także jej bezpieczeństwo, eliminując ryzyko wypadków związanych ze spadnięciem z drabiny.

Podnośniki koszowe umożliwiają przenoszenie z dużych wysokości wypełnionych owocami koszy. Proces ten w porównaniu ze zbiorem ręcznym odbywa się stosunkowo szybko. Sprawne operowanie podnośnikiem eliminuje także straty, na które narażone są nie tylko same owoce, ale przede wszystkim same drzewa (złamania gałęzi, otarcia kory, uszkodzenia pnia). Wykorzystanie podnośników koszowych w sadzie wymaga jednak zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników, co oczywiście podnosi znacznie koszty operacyjne. Także w Polsce organizowane są kursy obsługi podnośników typu cherry picker, wymagających uzyskania specjalnych uprawnień.  Mimo to, podnośnik koszowy jest z pewnością niezbędnym elementem wyposażenia każdego nowoczesnego gospodarstwa sadowniczego.

Jako ciekawostkę dodać można, że prace z wykorzystaniem podnośników koszowych są ważnym elementem fabuły powieści amerykańskiego noblisty Johna Steinbecka „Na Wschód od Edenu”. Opowiada ona o życiu imigrantów mieszkających w Kalifornii, pracujących przy zbiorach owoców, głównie pomarańczy.

radomstesk