alergia_objawy
Zdrowie

Jakie są objawy alergii?

W dzisiejszych czasach alergia bywa bardzo uciążliwa chociażby ze względu na swoje skutki, jakie niewątpliwie są nieprzyjemne. Postaramy się przyjrzeć jakie są objawy alergii oraz co można z nimi zrobić.

Czym tak właściwie jest alergia?

Alergia to nic innego jak uczulenie organizmu na substancje, które wywołują konkretne skutki oboczne poprzez określony kontakt z nimi.

Jakie są typowe objawy alergii?

Najbardziej typowe objawy alergii to łzawienie oczu, kaszel, duszności, wysypka czy ból brzucha. U większości osób cierpiących na alergie pojawia się podwyższony poziom przeciwciała znajdującego się się  licznie w , płucach, jelitach, górnych drogach oddechowych oraz w skórze. Można stwierdzić więc, że alergia spowodowana jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na konkretne czynniki zewnętrzne.

Czynniki uczulające:

Czynnikami uczulającymi są alergeny, czyli substancje połykane, wdychane, wciągane czy wstrzykiwane. Mogą być nimi różnego rodzaju owoce, warzywa, napoje, pyłki czy inne substancje.

Jak objawia się alergia?

Objawy alergii są często nagłe i występują bardzo szybko po kontakcie z przedmiotem na który jesteśmy uczuleni.

Objawy alergii w miejscach w których widoczna jest alergia oraz narażonych na nią:

Oczy- pocieranie, zaczerwienienie, łzawienie, chwilowe pogorszenie wzroku.

Nos- kichanie, obrzmienie, opuchnięcia

gardło- drapanie, szczypanie, puchnięcie, duszności

Skóra- swędzenie, wysypka

głowa- bóle głowy

Kontaktowe zapalenie skóry- jest reakcją wywołaną przez alergen, na który jesteśmy uczuleni. Dużym plusem jest to, że jest to zapalenie miejscowe, czyli zaczerwienienie czy wysypka pojawi się w miejscu, w którym dojdzie do kontaktu z substancją.

Alergia na jad owadów- Objawy po ukąszeniu mogą nieść dla zdrowia nieprzyjemne skutki. Jad owada u osoby uczulonej może się objawiać miejscowym swędzeniem, szczypaniem, opuchnięciami. w przypadku ukąszenia przez większą ilość owadów, jak na przykład osy czy pszczoły, ukąszenie takie może skutkować wizytą w szpitalu.

Katar alergiczny- początkowo przewlekłe symptomy mogą się objawiać zapaleniem błony śluzowej nosa, co może prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok.

Podsumowując temat alergii, powinniśmy obserwować jak nasze ciało reaguje na konkretne substancje. W razie jakichkolwiek podejrzeń powinniśmy udać się do lekarza, aby nie doprowadzić do poważniejszych skutków, które mogą nieść za sobą wiele nieprzyjemnych zdrowotnie konsekwencji. W przypadku, jeśli jesteśmy uczuleni na cokolwiek, starać się, aby nie doprowadzić do pojawiających się efektów alergii.

Sprawdź stronę: http://zyrtec.pl/o-alergii/

 

radomstesk